از آرزوهای شریعتی

بالاتر از پل سید خندان در خيابان شريعتی تهران ، کتابخانه عمومی حسينيه ارشاد واقع است. نام تالار کتابخانه همانند خيابانی که حسينيه ارشاد در آن واقع است، دکتر علی شريعتی نام گذاری شده است. کتابخانه عمومی حسينيه ارشاد در هفتم تيرماه یک هزار و سيصد و پنجاه و نه خورشيدی برابر با پانزدهم شعبان المعظم یک هزار و چهارصد قمری همزمان با خجسته میلاد مسعود حضرت قائم، حجه بن الحسن العسکری آغاز به کار کرد تا یادبودی برای دوران باشکوه و پر فیض حسینیه و اجر و ثوابی همیشگی بنیان گذاران آن به ویژه دکتر علی شریعتی و خانه امیدی برای نسل جوان کشور باشد، ان شاء الله. حسینیه ارشاد از سال 1343 به همت محمد همایون و ناصر میناچی تاسیس شد و تا دوران انقلاب کانون مهم مبارزان مخالف حکومت بود.
دکتر علی شریعتی حدود 10 سال از عمر پربرکت خود و سخنرانی‏ها و فعالیت هایش را در این مکان به انجام رساند و چنانچه در وصیت نامه‏اش نگاشته بود، همیشه آرزو داشت کتابخانه‏ای عمومی در حسینیه ارشاد موجود باشد تا مخاطبان او و علاقمندان به تفکر و اندیشه بتوانند از کتاب هایش استفاده کنند. کتابخانه عمومی حسينيه ارشاد که به صورت غیر‏انتفاعی و تحت نظارت بخش خصوصی اداره می شود، در ابتدای تأسیس، کار خود را در 450 متر مربع شروع نموده و پس از گذر سالها این متراژ به 1770 متر افزایش یافته است و تاکنون 3 مدیریت اداره آن را به عهده داشته‏اند. از ابتدا تا سال 78 آقای پرویز عازم، تا آذرماه 83 آقای ابوالحسن آقاربیع و بعد از آن خانم مهرناز خراسانچی.
این کتابخانه دارای یازده بخش است که عبارتند از : بخش های پذیرش، امانت کتاب و CD، کودکان و نوجوانان، ناشنوايان، مرجع، نشریات ادواری، روابط عمومی واینترنت، نابینایان، بخش فنی، مجموعه سازی و بخش خدمات؛ بدیهی است که برای استفاده از آن باید عضو کتابخانه بود. حق عضویت به سه صورت موقت ماهانه (برای هر ماه 2000 تومان)، شش ماهه (7500 تومان) و یک ساله (15هزار تومان) است. تعداد اعضا در حال حاضر 38 هزار نفر بوده که 13 هزار نفر از آنها عضو فعالند (عضو فعال عضوی است که در ماه، حداقل یک نوبت کتاب به امانت برده باشد) مخزن کتاب ها و CDهای مربوط به بزرگسالان قفسه بسته است و رده بندی کتابها دیویی است. CD هایی با موضوعات آموزشی، علمی و مرجع در اين بخش وجود دارد که همانند کتاب به اعضاء امانت داده می شود. اعضاء و مراجعین محترم می‏توانند علاوه بر استفاده از برگه‏دانها، از سیستم نرم افزاری موجود در کتابخانه و نیز از طریق این وب سایت برای جستجو و بازیابی منابع مورد نظرشان استفاده نمایند. بخش کودکان و نوجوانان کتابخانه حسینیه ارشاد با حدود 20 هزار جلد کتاب برای بچه های صفر تا 16 سال مشغول فعالیت است. قبلاً کودکان نمی‏توانستند عضو کتابخانه شوند و با کارت عضویت پدر یا مادر خود کتاب به امانت می‏بردند اما در حال حاضر با صدور کارت هایی با رنگ متفاوت امکان انتخاب و امانت منابع بصورت مستقل برایشان فراهم شده است. البته فعالیت های ویژه کودکان به همین ختم نمی شود، معرفی کتابخانه حسینیه ارشاد به مدارس منطقه و بردن کتابخانه‏های سیار به آن مدرسه ها، برگزاری کلاسهای تابستانی و جمع آوری آرشیو کوچکی از نشریات کودکان و نوجوانان ـ همانند کیهان بچه ها ـ از جمله برنامه هایی است که کتابخانه به تدریج آنها را به پیش می برد. از سال 85 بخش ناشنوایان برای کودکان ناشنوا نیز راه اندازی شده است و تعدادی از کتابداران کتابخانه نحوه ارتباط با این عزیزان را، با گذراندن دوره های مخصوص، آموزش دیده و در قالب کتابخانه‏های سیار به 5 مدرسه در سطح شهر تهران خدمات ارائه می دهند.
بخش مرجع کتابخانه دارای سیستم قفسه باز است. در این بخش بالغ بر 20000 جلد کتاب فارسی و لاتین، شامل منابع مرجع، اسناد معاصر چاپی، کتاب های نفیس (خطی و چاپ سنگی) و همچنین حدود 450 عنوان منبع دیداری و شنیداری موجود است. منابع بخش مرجع شامل : واژه نامه ها، لغت نامه ها، دایره المعارف های عمومی و تخصصی، نقشه های جغرافیایی و ... است. لازم به ذکر است که در قسمتی از بخش مرجع تمامی آثار مکتوب دکتر علی شریعتی و استاد مرتضی مطهری نیز ، فراهم آمده است. در قسمت نشریات نیز بیش از 650 عنوان نشریه روز موجود است. سعی بر آن بوده تا با جمع‏آوری نشریات قابل ارزش و آرشیو نمودن آنها امکان دسترسی به منابع ارزشمند برای مراجعین فراهم گردد، که تاریخ قدیمترین آنها مربوط به سال 1298 شمسی است. در حال حاضر امکان استفاده از 2 پایگاه نشریات مقالات و مجلات فارسی میّسر است و نیز با وجود نرم افزار فهرستگان امکان جستجو و بازیابی اطلاعات 1500 عنوان نشریه فارسی بصورت درون متنی به همراه امکان پرینت مطالب مورد نیاز در داخل کتابخانه فراهم آمده است.
یکی دیگر از ویژگی های کتابخانه حسینیه ارشاد بخش نابینایان است. کتاب های این بخش در دو قسمت خلاصه شده است : نخست قسمتی به نام کتابهای گویا که شامل کاستها و یا لوح های فشرده ای هستند که یک کتاب در آنها خوانده و ضبط شده است، که به طور متوسط هر کتاب تبدیل به 10 کاست و یا 1 لوح فشرده می شود. قسمت دوم نیز کتاب‏هایی با خط بریل است که در حال حاضر 325 عنوان کتاب گویا و 160 عنوان کتاب بریل در این کتابخانه موجود است. خدمات این بخش برای نابینایان سراسر کشور که عضو کتابخانه هستند به انجام می رسد و عضویت این عزیزان رایگان است. برای نابینایانی که در شهرستان زندگی می کنند، منابع از طریق پست بدون پرداخت هزینه ارسال و دریافت می شود. یکی دیگر از بخش‏ها، بخش روابط عمومی و اینترنت است که از سال 1385 جهت اطلاع رسانی از فعالیت ها ی کتابخانه و ایجاد ارتباط با سایر ارگان های علمی و فرهنگی تأسیس شد. اهم فعالیت های این بخش عبارتند از : تهیه خبرنامه داخلی، تهیه بروشورها، بروز رسانی سایت کتابخانه، برگزاری نشست ها، همایش ها، سمینارها، نمایشگاه ها، هماهنگی بازدیدها و ... شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بخشهای این کتابخانه به لینک‏های مرتبط در این وب سایت مراجعه نموده و یا بطور حضوری به آدرس ذکر شده مراجعه نمائید.


جستجوی تازه‏های کتابخانه:

Copyright 2006 h-ershad-pl.com . All rights reserved.